top of page

Bach, wino i truskawki!

Z czym kojarzy mi się czerwiec? No oczywiście z pysznymi, soczystymi truskawkami z bitą śmietaną i dobrym winkiem do kolacji w gorące dni. Zresztą, zwykle w czerwcu jest co świętować: zakończenie roku szkolnego, początek wakacji i moje podwójne imieniny Anety i Laury, w aż dwa dni pod rząd!

A na poważnie – i do wina, i do truskawek przydałaby się i dobra muzyka.

„Zacznij od Bacha” - tak śpiewał Zbigniew Wodecki. Proponuję zatem klasyczne utwory barokowe: suity angielskie i francuskie oraz preludium i fugę Jana Sebastiana Bacha, zagrane na klawesynie przez młodą artystkę Celine Frisch.

Utwory te Jan Sebastian Bach skomponował między rokiem 1722, a 1725. Nazwy „suita francuska”, czy suita angielska” nie została jednak wymyślona przez samego kompozytora. Pochodzenie nazewnictwa jest wątpliwe: niektóre źródła podają, iż „suity nazywane są francuskimi, ponieważ napisane zostały w stylu francuskim”. Nie zachowały się jednak źródła potwierdzające tę informację. Suity, w potocznym rozumieniu, mogły rzeczywiście kojarzyć się z Francją, Anglią, ale i Włochami. W XVIII w. muzyka wykonywana była często na dworach królewskich, w eleganckich strojach, podczas ważnych uroczystości z towarzyszeniem klawesynu lub klawikordu. Popularnymi tańcami dworskimi były np. menuet, sarabanda, gigue, czy courante, a te właśnie wchodzą w skład suity, czyli kompozycji składającej się z kilku drobnych utworów o konkretnej nazwie i budowie.

Wykonanie wszystkich utworów na płycie przez Celine Frisch jest niezwykle eleganckie, lekkie i wyraźnie pokazujące niuanse interpretacji. Nie jest to przypadkowe nagranie. Młoda artystka niejednokrotnie wykonywała i inne kompozycje Jana Sebastiana Bacha, za które otrzymywała liczne pochwały prasowe, wyróżnienia i nagrody. Na drodze swojej edukacji uczęszczała do Schola Cantorum Basiliensis zdobywając doświadczenie w klasach Andreasa Staiera i Jespera Christensena. W roku 1996 została laureatką Rady Europy, zaś kilka lat później mianowano ją pierwszą klawesynistką przez Victoires de la Musique Classique. W roku 2014, BBC Music magazine napisał, że „...Frisch emanuje młodzieńczą energią. Rzadko wykonywana suita a-moll jest pełna witalności.”


Informacje o płycie:

  • J. S. Bach, French & English Suites, Toccata BWV 812

  • Numer katalogowy: HMA1951707

  • Producent: Harmonia Mundi

  • Seria: Musique d'Abord

  • Czas trwania: 63 min

  • Nośnik: CD, okładka twarda, papierowa z książeczką

Materiały źródłowe:

Z serdecznymi pozdrowieniami i wyrazami szacunku - Aneta Laura Prochot


P.S. Przepis na mój, domowy sernik truskawkowy znajdziecie poniżej (plik pdf)

Sernik truskawkowy
.pdf
Pobierz PDF • 59KB

14 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page