top of page
Vintage Głośniki

Tuning KOLUMN

Piękny dźwięk jest naszą pasją i lubimy nią zarażać innych!

Tuning, czyli zamiana przeciętności w brzmienie bliskie ideału.

 

Dlaczego warto tuningować kolumny?

Kolumny głośnikowe to najważniejszy element systemu audio, ponieważ to właśnie one mają ostateczny wpływ na specyfikację dźwięku. Właśnie dlatego, dopiero gdy posiadamy wysokiej jakości zestaw głośnikowy, jesteśmy w stanie usłyszeć jakość nagrania i dostrzec wszystkie niuanse brzmienia. Bardzo często fabryczne kolumny, nawet te renomowanych firm bądź z wyższej półki cenowej, nie są w stanie oddać nam efektu jakiego oczekujemy. Mają one często podstawowe błędy konstrukcji obudów, zwrotnic, umiejscowienia otworów na bas, okablowania, sposobu mocowania głośników, obecności elementów psujących brzmienie, niewłaściwe wytłumienia wnętrza i inne. Wady te wynikają najczęściej z oszczędności w procesie produkcji seryjnej, unifikacji, miniaturyzacji elementów oraz braku właściwego zestrojenia tego co "na papierze", czyli teoretycznego wzoru układu zwrotnica-przetworniki-obudowa z prawdziwym odsłuchem w świecie rzeczywistym! Często też producenci przedkładają wygląd nad właściwości akustyczne. W konsekwencji tego czujemy niedosyt, ponieważ dźwięk jest bardzo punktowy, czasem krzykliwy, a często matowy, z niewyraźnym basem i cofniętym środkiem, bez szczegółów ani precyzji, brudny, z brzydką albo nieobecną górą. Przez to słuchanie ulubionych utworów nie jest tak satysfakcjonujące jak powinno.

 

Czym właściwie jest tuning kolumn?

Tuning kolumn to po prostu usunięcie wszystkich wad z zestawu głośnikowego. Odpowiednie stuningowanie kolumn powoduje, że ich brzmienie staje się o kilka klas lepsze i o wiele bliższe temu, co naprawdę chcielibyśmy usłyszeć. Zajmujemy się przeróbkami fabrycznych zestawów głośnikowych, co znacznie poprawia ich brzmienie, przy czym w każdym przypadku różnica na plus jest bardzo wyraźna i bezdyskusyjna. To nie jest tak, że coś brzmi inaczej, ale nie potrafimy powiedzieć co. Nasi Klienci, którzy poddali tuningowi swoje kolumny są często po prostu całkowicie zaskoczeni tym, jak wielka różnica da się słyszeć, o ile poprawił się bas, średnica, czy detaliczność i delikatność wysokich tonów, a wszystko to przy idealnym zestrojeniu tonalnym. Kolumny po tuningu grają znacznie czyściej, naturalniej, mocniej, szybciej, bardziej precyzyjnie, z ogromną poprawą panoramy stereo i sceny 3D, a przy tym nie preferują żadnego pasma, przetwarzając każdy zakres od samego dołu do najwyższych tonów w paśmie akustycznym. Często ingerujemy w konstrukcję samego głośnika, gdyż już tutaj można uzyskać bardzo wiele! W konstrukcji każdej kolumny, niezależnie od tego, jak renomowanej czy drogiej firmy, można wyróżnić przynajmniej 8 rodzajów czy też kategorii przeróbek wydatnie poprawiających jakość brzmienia. Nie znaczy to, że można polepszyć jedynie złe kolumny! Po prostu to, co jest dobre można zrobić jeszcze lepiej i sprawić, by było nieomal idealne, a to, co nie jest zbyt dobre, można tym bardziej diametralnie poprawić, do tego stopnia, że nawet nie przypomina oryginału! W procesie tuningu kolumn nie zaniedbujemy niczego, co może mieć znaczenie dla osiągnięcia idealnego brzmienia! Tuning wykonujemy z dużym nakładem czasu, stosujemy najlepsze luty bezołowiowe z dodatkiem srebra, bardzo starannie dobieramy elementy zwrotnic i okablowanie. Każda para kolumn przechodzi tygodniowy okres testów na różnych stylach muzycznych, podczas których usuwamy ewentualne niedociągnięcia. W wyniku tego Klienci otrzymują sprawdzony i wygrzany zestaw głośnikowy, który jest ten sam jedynie z nazwy, a w rzeczywistości jest zupełnie innym, daleko lepiej grającym sprzętem, który należy do znacznie wyższej klasy brzmieniowej.

 

W skład tuningu kolumn głośnikowych wchodzą:

A: TUNING OBUDOWY

- Przekonstruowanie obudów wraz ze znacznie lepszym rozwiązaniem systemu bass reflex

- Wzmocnienie płyty czołowej i wyeliminowanie jej rezonansów

- Wytłumienie fal stojących wewnątrz obudowy

- Znaczne polepszenie osadzenia głośników wraz z izolacją ich koszy eliminujące szkodliwe drgania obudowy Uszczelnienie obudów wraz z poprawieniem osadzenia terminali na kable głośnikowe

B: TUNING ELEKTRONICZNY

- Wymiana okablowania na wysokiej jakości kable z żyłami o dużym przekroju ze specjalnej oczyszczonej miedzi beztlenowej i srebra

- Wymiana zwrotnic głośnikowych na najwyższej jakości ręcznie strojone zwrotnice z dobieranych indywidualnie elementów (kondensatory i oporniki są ręcznie mierzone ze ścisłą tolerancją).

- Zastosowanie lutów ze specjalna domieszką srebra, co powoduje znacznie lepsze odwzorowanie pasma przez układ elektryczny kolumny.

- Montaż całego układu elektrycznego z pominięciem płytek drukowanych, które definitywnie obniżają jakość dźwięku

C: TUNING GŁOŚNIKÓW

- Głośniki są dobierane parami i dodatkowo tuningowane indywidualnie do specyficznego typu obudowy. Polega to na odpowiednim zmiękczeniu lub utwardzeniu resora głównego głośnika (zawieszenie wewnętrzne) oraz zabiegi tuningowe na membranie, w tym dobór jej sztywności do typu kolumny.

D: ZABIEGI KOŃCOWE

Po konstrukcyjnym tuningu kolumn wymagana jest końcowa faza ich wygrzewania i ostatecznego ustalenia brzmienia. W tym celu prowadzimy odsłuch na różnorodnym materiale muzycznym przez kilkadziesiąt godzin. Powoduje to lepsze "dotarcie się" nowych elementów kolumny głośnikowej. Po "wygraniu" kolumn ostatecznie koryguje się ich brzmienie i w razie potrzeby zmienia charakterystykę zwrotnicy.

 

Doświadczenie

Posiadamy wieloletnie gruntowne doświadczenie w miksowaniu i masteringu muzyki oraz znakomity sprzęt i warunki odsłuchowe. Nikt lepiej od nas nie wie, jak powinien brzmieć dobry zestaw głośnikowy i jak powinien on się zachowywać przy odtwarzaniu różnych instrumentów czy różnych gatunków muzyki. Nasze doświadczenie muzyczne przelewamy w ulepszanie kolumn głośnikowych, dając wieloletnią satysfakcję i przyjemność odsłuchu ich posiadaczom. Robimy to z pasją, ręcznie, powoli i dokładnie, więc nie ma to charakteru produkcji seryjnej czy taśmowej. Nie oszczędzamy na żadnych elementach mających wpływ na brzmienie. Kierujemy się ZAWSZE zasadą, że tuning musi być zrobiony tak, że lepiej po prostu się nie da.

 

Cena

Z uwagi na  istnienie różnej wielkości kolumn głośnikowych, od niewielkich, dwudrożnych po duże, wolnostojące nie mamy możliwości ustalenia jednej ceny na tuning każdego typu kolumn. W zależności od indywidualnego zamówienia tuning może obejmować wymianę głośników, całkowite przekonstruowanie zwrotnic, czy też inne, nietypowe przeróbki w zależności od indywidualnych życzeń Klienta. Dlatego prosimy o dokładny opis posiadanego sprzętu wraz z wyszczególnionymi życzeniami co do ich brzmienia; tego jak postrzegamy ich wady, oraz opisem naszego systemu odsłuchowego- na jakim wzmacniaczu słuchamy, jakiego używamy okablowania i jaki posiadamy pokój odsłuchowy. Każde zamówienie musi być przedyskutowane i wycenione indywidualnie.

 

Czas oczekiwania na usługę.

Tuning kolumn jest procesem czasochłonnym. Nie można dokonać tego w 2 dni. Jest to praca w pewnym sensie artystyczna, wymagająca wydłużonych okresów słuchania o różnych porach dnia, na przestrzeni przynajmniej kilku dni. Kolumny trzeba rozmontować, znaleźć ich słabe punkty, przekonstruować wszystko to, co negatywnie wpływa na brzmienie, po czym powoli złożyć na nowo, jednocześnie wykonując liczne testy odsłuchowe i korygując brzmienie na bieżąco. Czasami również trzeba czekać dość długo na nietypowe elementy. Na samym końcu tego procesu kolumny wymagają również dłuższego okresu docierania, słuchania i ewentualnie dalszego korygowania brzmienia, np. przez strojenie zwrotnic, dobór właściwej ilości zwojów w cewkach, zmianę rodzaju i ilości wytłumienia, powierzchni otworu bass reflex i inne zabiegi. Dlatego cały proces przeróbki może potrwać minimum od 2 do 4 tygodni.

KONTAKT

W celu zamówienia usługi tuningu niezbędne jest wysłanie do nas kwestionariusza kontaktowego (strona główna) i wiadomości e-mail z dokładnym opisem problemu, itp. 

E-mail: G.D.D.tuning@gmail.com, G.D.D.biuro@gmail.com

 

Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz dołączyć do grona naszych usatysfakcjonowanych klientów zapraszamy do kontaktu.

IMG_20200707_131221_edited.jpg
bottom of page